gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Чеський гранат

PDFДрукe-mail

1Історія Чеського гранату

ЧЕСЬКИЙ ГРАНАТ - це прозорий, навіть такий що просвічується, мінерал гарного, насиченого червоного кольору, який належить до групи Піроп. Через цю особливість кольорової гами чеський гранат є дуже популярним мінералом в усьому світі. Чеський гранат - це дорогоцінний камінь невеликого розміру (від 0,2 до 0,8 см), від вогняного до кривавого кольору (пофарбований домішкою хрому). Його назва походить від грецького слова піропос (Pyropos), pyr = вогонь, ops = очей, або від латинського Carbunculus = недогарок вугілля, granatus = зернистий, з англійської - Bohemian garnet, з німецької - Böhmisches Granat, зі старочеської - zrnakoč (зрнакоч). Чеський гранат за шкалою Мооса має ступінь твердості 7 - 7,5. Відрізняється винятковою стійкістю кольору, є стійким до вогню та кислот. У музеї міста Требніци зберігається найбільший піроп вагою 633,4 карата, розміром приблизно з голубине яйце. Інший гранат в 468,5 карата, оточений більш дрібними піропами і діамантами, служить прикрасою ордена Золотого Руна, реліквії імператорської сім'ї Саксонії, яка сьогодні знаходиться в скарбниці Дрезденського музею. Історія ще одного гігантського піропу в 700 карат, знайденого на початку в XVII, залишається невідомою досі. Згідно з давньою легендою, саме гранат був вставлений Ноєм в світильник на щоглі свого ковчега і висвітлював йому шлях. Тому здавна гранат служить оберегом для мандрівників.
За часів Середньовіччя ювелірні цінності граната цінувалися набагато менше, ніж його алхімічні властивості. Лікарі рекомендували класти гранат в рот при високій температурі, а його порошок домішували до ліків від запалення горла і мігрені. Вважалося, що гранатовий пісок допомагає від опіків, а склянку води з каменем граната вважали першими ліками від усіх хвороб.

2У стародавні часи чеський гранат випадково знаходили і збирали в річкових наносах. Організований збір гранатів з експортом до Європи почався за часів раннього середньовіччя в період переселення народів з VI по VIII століття. У середні віки популярність чеського гранату зменшується. Рідкісні ювелірні експонати збереглися з другої половини XIV століття в скарбницях Празького собору. Лише з другої половини XV століття гранатами все частіше оздоблюється літургійне срібло, насамперед чаші. Кульмінаційний період популярності гранату настав під час царювання імператора Рудольфа II (правив з 1576 по 1610 р.р.), який надавав підтримку гранувальникам і застосував право на імператорську перевагу викупу гранатів особливо великих розмірів. В 1679 Богуслав Балбін назвав піроп чеським гранатом і з тих пір піропи, знайдені в Чехії,  стали називати «Чеськими гранатом». Після 1700 року чеські гранати поширилися у всій галузі ювелірного виробництва. Наприкінці першої половини XVIII століття увійшли в моду прикраси з дрібними каменями, і тому в 1762 році імператриця Марія Терезія заборонила експорт чеських гранатів за кордон. Таким чином захистила вітчизняне виробництво видобутку та обробки чеських гранатів. У той час виникли гранувальні майстерні в Подседіціх (Podsedicích), Длажковіціх (Dlažkovicích), у Світлиій над Сазовою (Světlé nad Sázavou), в Тржебеніціх (Třebenicích), в Гірських Тржебівліцих (Horních Třebívlicích ) і на Скалце (Skalce). Чеське національне Відродження затвердило чеський гранат як мінералогічний символ Чехії. Камінь став атрибутом чеських патріотів. У середині і наприкінці XIX століття датування виробництва ювелірних виробів з гранатами визначалася на підставі застосовуваної ювелірної техніки засадження каменю: зернистої або нитяної. У XIX столітті чеські ювеліри успішно демонстрували підсумки своєї роботи на промислових виставках вдома і за кордоном. Завдяки досягненням художників і турновскіх ювелірів на світовій виставці в Брюсселі в 1958 році, чеський гранат повернувся до сучасної художньої творчості й відкрив сучасну історію ювелірної продукції в Чехії.

3Сучасне виробництво
Чеський гранат здавна має виключне положення по відношенню до решти природних каменів, насамперед завдяки своєму чудовому червоному кольору і світловому відображенню. Це єдиний камінь, який знаходиться тільки на території Чехії. Відомості про лікувальні властивості цього каменю передаються з часів імператора Рудольфа II, який був великим шанувальником чеського гранату, і його колекція містила багато унікальних екземплярів. Ще тоді стверджували, що чеський гранат допомагає подолати хвороби, дає життєві сили, покращує душевний спокій і приносить відчуття щастя. З плином років чеський гранат і коштовності з цим каменем ставали все більш популярні далеко за межами Чехії. Своєю вийнятковою зовнішністю гранат завоював  переважання у шанувальників над коштовними металами у дев'яностих роках минулого століття. Ці характерні риси гранатових коштовностей збереглися і до сьогоднішніх днів. У 1953 році відбулося об'єднання малих підприємств у виробничий кооператив "Гранат", який з цього часу виробляє чеські коштовності з гранату, і розширив їх славу в цілому світі. "Гранат" став з моменту свого заснування найбільшим і найважливішим виготовлювачем чеських коштовностей з гранату в світі.

4У фірмі "Гранат" працює більше 300 ювелірів і художників-ювелірів. Фірма є визнаним виробником шліфованих самоцвітів та біжутерії. Кооператив "Гранат" - ексклюзивний власник кар'єра, в якому видобувається чеський гранат. Художньо-виробничий кооператив "Гранат" попереджає: через свою популярність чеські коштовності з гранату дуже часто підроблюють і видають на чеському ринку за справжній "чеський гранат". Прикраси з чеськими гранатами рясно оздоблюють камінням, а метал створює несучу конструкцію ювелірного виробу. У середину прикрас поміщають камені великих розмірів, які також належать до гранатової групи, але не є піропами, а алмандінами. В даний час стає модним і популярним комбінація чеського граната з іншим чеським каменем влтавіном. Якщо ви бажаєте придбати оригінальну коштовність від чеських ювелірів, то купуйте її тільки з сертифікатом виробника або у сертифікованого продавця. Коштовності виробництва кооперативу "Гранат" завжди oзначені пробою G, G1 і G2. Цей сертифікат підтверджує факт, що прикраса вироблено фірмою, котра є власником як  прав на видобуток сировини, що містить гранати, так і самих рудовищ з видобутку сировини, що містить гранати. Вона також є власником товарного знака Czech Granat. Цими атрибутами гарантується оригінальність і справжність ювелірних виробів з чеськими гранатами, виготовленими саме в кооперативі художнього виробництва Granát d.u.v. Turnov.

5Магічні властивості граната
Піроп наділений магічними властивостями. Цей криваво-червоний камінь символізує владу, завзятість, підступність, любов і пристрасть. Колись давно прикраси з гранатом гордо носили на поясі самі королеви, а прості дівчата прикрашали пупок сережкою з піропом, відчуваючи при цьому пристрасть, і в любові, і у владі. У давнину ніхто не сумнівався в здатності цього каменю оберігати свого власника від недругів, надавати йому силу, а в разі поранення допомагати швидкому одужанню. Куплений або подарований камінь з часом перетворюється на справжній талісман, що приносить своєму господареві успіх протягом усього життя. Незаконних власників талісмана згідно з переказами чекає нещастя, довга і болісна смерть. Лицарські мечі були прикрашені гранатами, здатними викликати почуття відваги, стимулювати волю і витривалість його власника. Гранат вважається каменем, який здатний підсилювати коханцю пристрасть, розганяти тугу і доставляти відчуття радості своєму власникові.6Однак, щоб відчути на собі таємничий захисний вплив придбаного граната, буде потрібен час: камінь має «звикнути» до свого нового господаря. Енергетика власника надовго зберігається в «пам'яті» граната. Тому не рекомендується купувати антикварні прикраси, в походженні яких ви не впевнені, а ось передані у спадок камені множать свою природну «вогняну» силу. Не варто носити гранат людям, які шукають спокою і самоти, сильна енергетика цього каменю не дасть можливості спокійного умиротворіння.

Властивості граната для знаків зодіаку
Містична сила граната пов'язана зі стихією вогню. Астрологи вважають чеський гранат самим відповідним талісманом для представників знаків, що перебувають під її заступництвом: Овнів, Левів та Стрільців. Стрільцям допомагають здійснити всі честолюбні плани Не залишає своєю увагою гранат і народжених під знаком Діви, оскільки флегматичним Дівам не завадить додати трохи емоційної енергії та духу вогню. Водним знакам (Рак, Риби) гранат носити не слід. Крім того іншим знакам зодіаку чеський гранат допомагає боротися з вадами і шкідливими звичками, придбати впевненість у собі, захищає від злих духів, підлих друзів і підступних ворогів.
 
7Як відрізнити справжній гранат від підробки
Останнім часом в деяких магазинах за чеський гранат видають камені з ПАР, Таїланду або Індії. З тим, щоб захистити себе від покупки ювелірної прикраси з фальшивим гранатом, варто звернути увагу на кілька важливих речей:
- кожен виріб має заводське маркування G або G1;
- тільки сертифікований продавець може дати гарантію автентичності граната;
- обов'язкова наявність сертифікату від виробника, що гарантує справжність походження каменю: червоного з золотим тисненням;
- середній розмір натурального чеського граната 2-3 мм, тому вироби покриті розсипом каміння;
- навіть найменший піроп, на відміну від альмандина такого ж розміру, можна огранити. Ограновування чеського граната складається з 56 граней: 24 на нижній частині і 32 на верхній частині каменю;
- колір чеського граната тільки насичений темно-червоний.

8Музей чеського граната в Празі
Музей граната (Magic Garnet – Muzeum českého granátu v Praze) - унікальне місце. Тут зібрані вироби з історією та зразки сучасного ювелірного мистецтва. Відвідавши музей, ви дізнаєтесь все про механізм ограновування і видобутку граната в Чехії, познайомитесь з усіма різновидами граната. Готельна частина музейної експозиції присвячена містичним властивостям граната. Можна самому взяти участь в пошуку граната в спеціально складеній суміші з піску. У музеї можна придбати сучасні ювелірні вироби або точні копії історичних прикрас, а також шматочок природного піропу, що володіє більшою містичною силою, ніж оброблений гранат. Відвідувач музею отримує в подарунок камінчик граната! Музей розташований за адресою: ulice Panská 895/6, 110 00 Praha 1 Pańska. Працює з понеділка по п'ятницю: 10.00-19.00 і в суботу-неділю: 11.00 до 18.00 Вартість відвідування - 80 крон.

 

Де придбати вироби з чеського гранату
 
Прага
Dlouhá 28
110 00 Praha 1
GPS: 50 ° 5'23.954 "N, 14 ° 25'28.513" E
Години роботи: по-пт 10-18, сб 10-13

Прага
Pánská pasáž - Na Příkopě 23
110 00 Praha 1
GPS: 50 ° 5'9.528 "N, 14 ° 25'32.920" E
Години роботи: по-пт  10-20,
сб 10-18, нд10-17

Прага
Panská 1/892
110 00 Praha 1
GPS: 50 ° 5'6.386 "N, 14 ° 25'35.537" E
Години роботи: по-пт 10-18, сб 10-13  

Турнов
Náměstí Českého ráje 4
511 01 Turnov
GPS: 50 ° 35'13.60 "N, 15 ° 09'27.60" E
Години роботи: по-пт 10-17, сб 9-12

Ліберец
Pražská 502/3460 01 Liberec
GPS: 50 ° 46'7.546 "N, 15 ° 3'26.195" E
Години роботи: по-пт 9-17, сб 9-12

Чеське Будейовіце
Dr. Stejskala 9
370 01 Чеські Будейовіце
GPS: 48 ° 58'23.970 "N, 14 ° 28'30.255" E
Години роботи: по-пт 9-12.30, 13-17.30,
сб 9-12

Чеський Крумлов
Latrán 53
381 01  Český Krumlov
GPS: 48 ° 48'45.936 "N, 14 ° 19'4.257" E
Години роботи: вт-нд 9.30-17

 

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Вінницька афіша

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії