gototopgototop
 1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer>

PDFДрукe-mail

Як легально працювати у Чеській Республіці?
Інформація для громадян України!

 

Умови виконання роботи на території Чеської Республіки встановлені, переважно, Законом №435/2004 Збірки, про працевлаштування, у останній редакції – тексти доступні в Інтернеті за адресою http://portal.mpsv.cz/sz/ 

ОСНОВНИЙ ПОРЯДОК ПІД ЧАС ОТРИМАННЯ ДОЗВОЛУ НА РОБОТУ

Іноземця, який не є громадянином ЄС/ЄЕП та Швейцарії або членом його родини, можна прийняти на роботу за умови, що він:

 • має дійсний дозвіл на роботу та дійсну візу з метою працевлаштування або
 • отримав «зелену карту».

Іноземець звертається за дозволом на роботу в письмовому вигляді до компетентного органу  -  відповідного місцевого Центру Зайнятості(«urad prace»), як правило, напередодні свого прибуття до Чеської Республіки. У цій процедурі він може бути представлений роботодавцем або іншою уповноваженою особою, а саме на основі і в обсязі письмового доручення.

Бланк заявки можна отримати на веб-сайті  http://portal.mpsv.cz/sz/zahr zam/tiskopisy.

Додатки до заяви

 • ксерокопії сторінок проїзного документа ( закордонного паспорта), що містить основні ідентифікаційні дані іноземця;
 • гарантійне засвідчення роботодавця, що він прийме даного іноземця на роботу;
 • завірену копію свідоцтва про професійну кваліфікацію на робоче місце, на якому працюватиме іноземець у Чеській Республіці( сертифікат про кваліфікацію, атестат зрілості, університетський диплом тощо);
 • інші документи, якщо це впливає з характеру роботи або якщо про це говорить міжнародний договір, ратифікований парламентом, і який є обов*язковим для отримання Чеською Республікою.

Додатки іншими мовами подаються в оригіналі або в офіційно завірених копіях разом із офіційним перекладом на чеську мову.

Адміністративний збір за подачу заявки на отримання дозволу на роботу становить 500 чеських крон.

Дозвіл на роботу пов’язаний із ситуацією на ринку праці. Він видається на дане вільне робоче місце, якщо його не можна зайняти інакше, з урахуванням необхідної кваліфікації чи дефіциту робочої сили. Про видачу дозволу на роботу приймає рішення Центр Зайнятості, у районі якого виконуватиметься робота.

Дозвіл на роботу, виданий Центром Зайнятості

 • містить ідентифікаційні дані іноземця,  місце та вид його роботи, ідентифікаційні дані роботодавця, у якого буде влаштований іноземний працівник, період виконання роботи;
 • не переноситься на інших осіб, видається на певний строк, але не більш, як на два роки, іноземець може звертатися по дозвіл на роботу і кілька разів;
 • дійсний тільки для роботи у роботодавця, наведеного у рішенні; стосується також і типу та місця роботи. Якщо до дати закінчення терміну дії дозволу на роботу мають статися певні зміни умов, наведених у цьому рішенні, іноземець повинен звернутися до відповідного місцевого Центру Зайнятості по видачу нового дозволу на роботу;
 • щодо іноземця є обов’язковим для всіх трудових відносин, угоди про виконання робіт і угоди про додаткову трудову діяльність, навіть у випадку збігу цих трудових відносин.

ОСОБЛИВІ ВИПАДКИ ПРИ НАДАННІ ДОЗВОЛУ НА РОБОТУ ІНОЗЕМЦЮ

Сезонні роботи

Дозвіл на роботу у зв’язку із ситуацією на ринку праці видається іноземцю, який буде сезонним працівником протягом шести місяців в календарному році. Знову можна видати дозвіл за умови, що відрізок часу між окремими працевлаштуваннями становитиме не менше шести місяців.

Випадки, коли дозвіл на роботу іноземцю Центр Зайнятості видає незалежно від ситуації на ринку праці, на основі чітко визначених критеріїв, викладені у § 97 Закону про працевлаштування.

Дозвіл на роботу не можна видати іноземцю,який:

 • є заявником на політичний притулок у Чеській Республіці, і звернувся по нього менш, ніж 12 місяців тому.
 • Не відповідає будь-якій з умов, встановлених законом про працевлаштування , про прийом на роботу.

ЗЕЛЕНА КАРТА

Зелена карта (далі лише «ЗК) поєднує в собі дозвіл на роботу та дозвіл на перебування у ЧР. ЗК прикріплена лише до певного робочого місця, яке зареєстроване у Центральному Реєстрі вакансій, які призначені для працівників, влаштованих в режимі ЗК( далі лише «Центральний реєстр»). Про видання ЗК приймає рішення Міністерство внутрішніх справ ЧР.

Центральний реєстр, включаючи детальну інформацію та бланки заявок на ЗК, доступний на веб-сайті Міністерства праці та соціальних відносин ( МПСВ ЧР) http://poral.mpsv.cz/sz/zahr_zam/zelka, поряд з чеською – у англійській, російській, французькій та іспанській мовних версіях.

Види зелених карт

 • тип «А» - для кваліфікованих працівників з вищою освітою та ключовий персонал, максимум на період 3 років, з можливіст подальшого продовження максимум на 3 роки;
 • тип «Б» - для працівників на посади, які вимагають як мінімум професійно-технічної освіти, максимум на період 2 роки, із можливістю подальшого продовження завжди на 3 роки;
 • тип «С» - для решти категорій працівників, на період 2 роки, без можливості продовження.

Заявка на отримання зеленої карти з-за кордону

Громадяни України, відповідно до розпорядження 461/2008 Збірки, мають право звернутися по ЗК.

Дипломатичні місія ЧР за кордоном приймає заявку іноземця на ЗК, яку згодом надсилає у Міністерство внутрішніх справ ( надалі лише «МВС ЧР») для подальшого розгляду.

Протягом 30 днів від отримання запиту МВС ЧР має прийняти рішення з цього питання. Якщо запит іноземця було задоволено, МВС ЧР подає письмову інформацію роботодавцю, повідомляє його про номер ЗК, яка видана іноземцю, та про дату її отримання.

Дипломатичні місії ЧР за кордоном, на основі наданої МВС ЧР інформації, запрошують  іноземців для отримання в*уїзної візи з метою отримання ЗК, яка буде вручена на території Чеської Республіки.

Заявка на отримання ЗК з території Чеської Республіки

Громадянин України, який перебуває в Чеській Республіці, може подати заявку на видачу ЗК Мі міністерству внутрішніх справ ЧР:

 • на ЗК, і подає заяву протягом захисного періоду – 60 днів;
 • на ЗК щонайменше один рік;
 • безперервно протягом 2 років, і котрий доведе, що отримав роботу за вакансією, вказаною у Центральному Реєстрі.

Роботодавець повинен повідомити відповідний Центр Зайнятості:

 • до 10 календарних днів про те, що вакансія зайнята іноземцем;
 • до 45 днів від дня, коли МВС ЧР задовольнило прохання, про невихід іноземця на роботу;
 • до 10 календарних днів від припинення трудових відносин із іноземцем перед закінчення терміну,на який була видана ЗК.

На видання ЗК не існує юридичного права!

Агентства з працевлаштування не можуть тимчасово закріплювати власників ЗК для роботи у користувача.

ШТРАФИ

Іноземцю, який працює без дозволу на роботу або з порушенням умов виданого дозволу, можна накласти штраф до 10 000 крон чеських.

Роботодавцю які дозволить іноземцю виконувати нелегальну роботу, можна накласти штраф у розмірі до 5 000 000 крон чеських.

ДОЗВІЛ НА ПРАЦЕВЛАШТУВАННЯ АБО ЗЕЛЕНА КАРТА НЕ ВИМАГАЮТЬСЯ: у випадках, зазначених у § 98 Закону про працевлаштування.

Джерело: http://portal.mpsv.cz/sz/zahr_zam

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Вінницька афіша

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії

Хто онлайн!?

На даний момент 42 гостей на сайті