gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Чеське вино

PDFДрукe-mail

vino1

Хоча національним напоєм чехів здавна вважається пиво, уявити собі Чехію без вина не можливо. В будь-якому ресторані чи барі, в столиці, чи у віддаленому містечку вам завжди запропонують келех чеського вина – червоного «Франковки», чи білого «Мюллера Тургау»

Є одна прекрасна і повчальна моравська легенда, чому власне вино називається вином. У давні-давні часи, коли народ поклонявся язичницьким богам, жив-був жорстокий правитель Хотеш. Всіх, хто йому не подобався або мав зухвалість виступити проти нього, він по звірячому мучив, милуючись, як жертва вмирає від тортур. Життя людини в ті часи не мало ніякої ціни. Так сталося, що народ все ж повстав проти Хотеша. Підкупивши його варту, люди схопили тирана і піддали його тим же мукам, яким він піддавав своїх бранців. Перед смертю Хотеш простягнув ліву руку до богів і скам'янів. Йшли роки, про тирана забули. Та 200X200 wine of czech republicодного разу якийсь купець зупинився на подвір'ї замку Хотеша. Побачивши статую з піднятою до неба рукою, він здивувався і вклав у руку шматок золота. Купець був такий багатий, що для нього було сущою дрібницею ось так розкидатися золотими злитками. Через рік, коли купець повертався додому тією ж дорогою, він згадав про статую із золотом і заїхав у двір замку ще раз. Замість шматка золота в руці статуї блищали невеликі золотисті плоди, цілі грона цих плодів звисали з руки. Купець вперше бачив щось подібне. Плоди виявилися дуже соковитими і солодкими. Збіглися люди і розпочали розповідати про Хотеша. Староста сказав: «Золото в долоні Хотеша підлестило богів і спокутало його провину. Давайте назвемо ці чудові плоди вином». Так і сталося. Через кілька років місцеві жителі вже здогадалися, як з винограду робити чудовий напій, який теж назвали вином. І тепер, як радить легенда, коли ви п'єте моравське вино, поверніть келих до світла: ви побачите в ньому не тільки сонце, але й шматок чистого золота, який викупив провину Хотеша перед богами.

 

Виноградники Моравії

vino2

На території Чеської Республіки виноградну лозу вирощують безперервно вже більше ніж 1700 років, хоча тутешні виноробні області належать до найбільш північних в Європі.
Особливо давню традицію має вирощування виноградної лози в Моравії. Біля витоків цієї традиції стояли Я. Седлачек і Ш.-Х. Андре на рубежі 18-19- го століть. Назву «Андре» носить в даний час сорт винограду, вирощений в місті Велке Павловіце. Вирощуванням винограду в Брно в 19- му столітті займався і основоположник генетики Йоганн Грегор Мендель, на честь якого був названий Менделеум - інститут селекціонування, заснований в місті Леднице -на- Мораві у 1912 році. Вже в кінці 19-го століття був зібраний новий підщепний сорт винограду. Починаючи з 50-х років минулого століття, в Моравії був вирощений цілий ряд нових сортів винограду (Палава, Андре, Аврелій, Моравський мускат, Неронет, Олшава, Вітра), над багатьма сортами робота триває і зараз. Однак оскільки життєвий цикл виноградної лози триває кілька десятків років, частка нових сортів, вирощених на Моравії, складає лише 5% від загальної площі виноградників в Чеській Республіці. Білі сорти, використовувані для виробництва вина, вирощуються на 74% площ виноградників, в той час, як сині сорти - всього на 26%. Широко поширені такі сорти винограду, як Велтлінскій зелений, Мюллер Тургау, Італійська рислінг, а з темних сортів - Святого Лаврентія, який користується в Чехії найбільшою популярністю.
Перший виноробний закон був прийнятий на території Чеської Республіки в 1907 році, до цього діяли різні закони, відомі, як «Горенське право». Після 1918 року цей закон визнала і Чехословацька Республіка, і він діяв до тих пір, поки не був замінений Чехословацьким стандартом. У 1995 році знову вступив у дію закон про виноробство, що вніс поправки в принципи вирощування в галузі виноградарства і виноробства. У 2000 році він був оновлений таким чином, щоб в основному відповідав приписам Європейського Союзу в секторі виноробства та збуту. У 2002 році була прийнята нова версія закону, яка, окрім іншого, ввела так званий Виноробний фонд.
Підприємців в галузі виноградарства і виноробства об'єднує Чеськоморавська виноградарська та виноробна асоціація. Вона виникла в 1993 році як галузеве об'єднання юридичних і фізичних осіб. За даними на 2002 рік дана організація налічує 180 членів - підприємницьких суб'єктів, в яких виноградарством і виноробством круглий рік займається 1300 осіб. З 1993 року об'єднання є членом Аграрної палати Чеської Республіки. Крім своєї діяльності в рамках держави асоціація є експертом - гарантом міжнародного ярмарку «Вінексім» і організатором міжнародного конкурсу вин «ГРАН ПРІ Вінексім». Асоціація бере участь також у виданні та розповсюдженні ряду публікацій про виноробство. З 1997 року вона видає журнал «Виноробний кругозір». Це - єдиний спеціальний щомісячник для виноградарів і виробників вина в Чеській Республіці .
Виноградарство в Чеській Республіці розділене на чеський і моравський виноробні регіони. Площа чеського виноробного регіону становить неповних 500 га виноградників. Моравський виноробний регіон складається з десяти виноробних областей з загальною площею виноградників близько 11500 га. Всього виноградники в ЧР знаходяться більше, ніж в 350 виноградрських селищах.
В даний час питома вага виноградарства і виноробства в кінцевій продукції рослинництва ЧР складає приблизно 6%, проте, в деяких областях ця галузь має надзвичайно важливе значення. Наприклад, в Південноморавский області знаходиться понад 90% всіх площ виноградників ЧР, в районі Бржецлав - понад 1/3 площ виноградників ЧР. Середня вартість зібраного винограду коливається близько 30 млн. євро, його переробка на вино коштує також 30 млн.євро.
Середньорічне споживання вина в Чехії на одну людину коливається між 13 і 15 літрами. За останні роки вітчизняна продукція винограду покриває приблизно 45% цього споживання, 55% споживаного в Чехії вина імпортується.

 

Моравське вино

vino3

Усім відомо, що столицею Чехії є Прага, а от названою столицею чеського виноробства називають Микулів, місто, що знаходиться на Півднному Заході Моравії. Сьогодні, кожен турист, який хоч трохи розуміється на вині, знає, що хороші чеські вина - це гордість і гідність Моравії.
Та не тільки в Микулові роблять гарне вино. На Півдні Моравії багато містечок і навіть сіл, де традиційно висока культура виноробства. Одне із них – Валтіце, - де проходить щорічний винний ярмарок, який включає в себе і престижний конкурс виноробів. Історія місцевого склепмейстерства свідчить, що кращі моравські вина були отримані тут із урожаю 1997 і 1999 років. Тоді в Моравії була незвичайно тепла, сонячна погода з достатньою кількістю вологи. Ці два роки вважаються найвдалішими випусками минулого століття, конкурувати можуть тільки вина випуску 1947 року.

maxresdefa

 

 

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Вінницька афіша

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії