gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Чеське Різдво та Новий рік

PDFДрукe-mail

 

21Святковий настрій у чехів з'являється ще на самому початку грудня, адже чехи живуть за Григоріанським календарем. Передсвяткова біганина розпочинається тут вже 5 грудня, коли, за повір'ям, Святий Миколай у супроводі ангела і демона відвідує сім'ї, у яких є маленькі діти. І з цього дня до 24 грудня Прага, як і більшість малих та великих міст Чехії, перетворюються на величезний ярмарок: скрізь проводяться різдвяні розпродажі, рікою ллється глінтвейн та грог, вулицями гуляють ряджені і зазивали. 6 грудня у Чехії настає день Святого Мікулаша (або Святого Миколая, що нам ближче і зрозуміліше). Мікулаш був покровителем моряків і захисником дітей, тому в цей день прийнято влаштовувати дитячі ранки. А ряджені в образі Мікулаша, Єпископа, Ангела та Чорта ходять в цей день по вулицях міст і сіл і запитують у діток, чи добре вони поводилися в цьому році? Той, хто вів себе добре, отримує від Мікулаша солодощі. А тому, хто пустував, дається рік на виправлення.

На Різдво багато європейців їдуть у Прагу, щоб тут провести це Велике св’ято.  За чеськими традиціями у кожному будинку, на кожній площі і в кожному костелі мусять бути встановлені віфлеємські ясла або віфлеємські вертепи. Виглядають вони як казкові барвисті лялькові декорації кульмінаційного моменту Різдва - народженням Ісуса. На міських площах можна побачити справжні сільські загони із соломою, живими домашніми тваринками та обов'язкової люльки, в якій лежить маленький Ісус. Чехам не дуже подобається ім'я маленького Ісуса в німецькій транскрипції - Christkind, і вони замінили його своїм ласкавим Ежішком або Езулатко - так звуть найзнаменитішу чеську статуетку дитини-Ісуса. Ця фігурка потрапила до Чехії з Іспанії у якості весільного подарунка. У 1628 році княгиня роду Лобковіц передала її в дар празькому костелу на Градчанах. В Різдвяну ніч потрапити в цей костел майже неможливо, місця треба займати заздалегідь - адже фігурка Езулатка вшановується як чудотворна.

У Чехії є чи не єдиний музей віфлеємських вертепів. Знаходиться він у місті Карлштейн. Напередодні Різдва і на канікулах після нього сюди спрямовуються сімейні та шкільні екскурсійні групи - подивитися у дії «королівський механічний вертеп» площею у 80 квадратних метрів, де крім королів-волхвів розміщені і фігури відомих чеських правителів, починаючи від святого Вацлава. Найбільш відомим у Чехії є віфлієм (по чеськи – бетлем),  Томаша Криза, він складається із 1756 фігурок і знаходиться у музеї міста Йіндржіхов Градец. Завдяки своїм розмірам і кількості деталей він занесений в книгу рекордів Гінесса. Найбільш незвичайний за конструкцією у всьому світі  вертеп теж знаходиться у Чехії. Він стоїть в Тршебеховіце-під-Огрі, що неподалік від міста Градец Кралове. Ідея змайструвати найбільший вертеп у світі з'явилася більше ста років тому у тршебеховіцкого жителя Йозефа Пробошти. Разом із місцевим різьбярем Йозефом Капуціаном він почав майструвати величезні дерев'яні ясла і виготовляти фігурки біблійних персонажів, зразками для яких служили ілюстрації до чеської Біблії і гравюри з італійських книг епохи Відродження. Щоб десятки фігурок бетлему прийшли в рух, чимало попрацював механік Йозеф Фрімл. Використовуючи досвід роботи з млиновими механізмами, він виготовив з дерева безліч шестерень, важелів і валів, з'єднав їх в хитромудру систему передач, яка приводилася в рух обертанням колеса з ручкою. За винятком деяких деталей для створення вертепу було використано лише дерево. Оригінальний ручний привід з важелем пізніше був замінений малим електричним мотором.

121Ще один символ Різдва і Нового року в Чехії – риба короп. Він мусить бути на кожному різдвяному святковому столі, у кожній чеській оселі. Вранці 25 грудня на празьких набережних Влтави люди збираються цілими родинами, приносять акваріуми, відра, пакети з водою де плавають живі коропи. Напередодні Різдва рибин приносять додому, пускають у ванну, годують крихтами, а на святковий стіл виставляють прямо в тазику або акваріумі. Звичайно, у Різдво короп має бути на кожному столі - але ж ніде не уточнюється, в якому саме вигляді.

2121233Яка б не була погода у Чехії в грудні, на Різдво вся Прага обов'язково покривається білим пухнастим снігом. Маленькі будиночки з червоною черепицею покриваються пластівцями, башти напинають виблискуючі шапки, а вікна покриваються незвичайними крижаними візерунками. Просто казка! Усі дивуються, чим ж заслужила Чехія такого щастя. Відповідь проста. Навіть взимку, коли всі без винятку тягнуть додому зрубані ялинки, чехи бережуть свою природу. Пухнасті ялинки, мініатюрні сосонки і навіть царствені ялиці тут продають у горщиках. Дерева в оздоблених посудинах розставлені по всій Празі: на площах, біля входів у готелі, магазини, ресторани і біля кожного під'їзду. Після свят їх знову висаджують у грунт, даючи нове життя, і так кожен Новий рік.

333З різдвяними та новорічними святами у Чехії нерозривно пов'язано ворожіння. Ворожінням під Різдво у Чехії приділялась особлива увага, тому що за повір’ям в цей час можна було дізнатися, чи буде людина здорова і щаслива. Цікавість людей є невгамовною, кожен хоч на мить хоче заглянути в майбутнє і дізнатися заборонені таємниці. Безліч способів ворожінь було пов'язано з урожаєм. У Святвечір (у Чехії він називається Щедрий день) господар ставив під стіл стакан і наливав туди трохи води, якщо води після вечері поменшало, то значить майбутній рік буде сухим, а якщо води ставало більше, то рік буде дощовим. Дуже часто долю передбачали по снах. Сни, які людина бачила перед Різдвом або перед Новим роком, вважалися правдивими і доленосними. Наприклад, дівчина перед сном, лежачи в ліжку, повинна була провести над головою рукою, начебто сіяла, і сказати: «Сію, сію льон, прийди, мій милий, сюди, раніше білого дня». У якому напрямку дівчина сіяла, в ту сторону повинна була повернутися. Хто уві сні присниться, той і чоловіком буде.

 

44431 грудня, напередодні Нового року в Чехії, жителі виходять зі своїх будинків і піднімають келихи з шампанським, іскристим у світлі нічних феєрверків. Всі бари, ресторани, дискотеки і розважальні центри відкриті до ранку, всюди звучить жива музика. На Карловому мосту люди шикуються в чергу, щоб доторкнутися до однієї із статуй і загадати бажання, яке неодмінно здійсниться. Новий рік у Чехії. Новий рік в Празі - це знамените «Печене коліно», гарячий глінтвейн та веселе святкування до ранку. Можна піти в ресторан, відзначити в готелі або, як роблять багато туристів і місцевих жителів, відзначати свято прямо на вулиці. Слід зазначити, що, 31 грудня настає день Святого Сильвестра, він же Новий рік. Чехи виходять на вулицю, купують у новорічній лавці келих грогу або сваржака - глінтвейн по чеськи - і веселяться від душі, адже Новий рік в Чехії - свято веселощів! Про його настання чехам сповіщають куранти на ратуші Староместскої площі – Орлой. Сюди стікаються тисячі туристів, які обмінюючись мовами всього світу святкують Новий рік просто неба.

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Вінницька афіша

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії

Хто онлайн!?

На даний момент 44 гостей на сайті