gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Чеське Різдво та Новий рік

PDFДрукe-mail

 

21Святковий настрій у чехів з'являється ще на самому початку грудня, адже чехи живуть за Григоріанським календарем. Передсвяткова біганина розпочинається тут вже 5 грудня, коли, за повір'ям, Святий Миколай у супроводі ангела і демона відвідує сім'ї, у яких є маленькі діти. І з цього дня до 24 грудня Прага, як і більшість малих та великих міст Чехії, перетворюються на величезний ярмарок: скрізь проводяться різдвяні розпродажі, рікою ллється глінтвейн та грог, вулицями гуляють ряджені і зазивали. 6 грудня у Чехії настає день Святого Мікулаша (або Святого Миколая, що нам ближче і зрозуміліше). Мікулаш був покровителем моряків і захисником дітей, тому в цей день прийнято влаштовувати дитячі ранки. А ряджені в образі Мікулаша, Єпископа, Ангела та Чорта ходять в цей день по вулицях міст і сіл і запитують у діток, чи добре вони поводилися в цьому році? Той, хто вів себе добре, отримує від Мікулаша солодощі. А тому, хто пустував, дається рік на виправлення.

На Різдво багато європейців їдуть у Прагу, щоб тут провести це Велике св’ято.  За чеськими традиціями у кожному будинку, на кожній площі і в кожному костелі мусять бути встановлені віфлеємські ясла або віфлеємські вертепи. Виглядають вони як казкові барвисті лялькові декорації кульмінаційного моменту Різдва - народженням Ісуса. На міських площах можна побачити справжні сільські загони із соломою, живими домашніми тваринками та обов'язкової люльки, в якій лежить маленький Ісус. Чехам не дуже подобається ім'я маленького Ісуса в німецькій транскрипції - Christkind, і вони замінили його своїм ласкавим Ежішком або Езулатко - так звуть найзнаменитішу чеську статуетку дитини-Ісуса. Ця фігурка потрапила до Чехії з Іспанії у якості весільного подарунка. У 1628 році княгиня роду Лобковіц передала її в дар празькому костелу на Градчанах. В Різдвяну ніч потрапити в цей костел майже неможливо, місця треба займати заздалегідь - адже фігурка Езулатка вшановується як чудотворна.

У Чехії є чи не єдиний музей віфлеємських вертепів. Знаходиться він у місті Карлштейн. Напередодні Різдва і на канікулах після нього сюди спрямовуються сімейні та шкільні екскурсійні групи - подивитися у дії «королівський механічний вертеп» площею у 80 квадратних метрів, де крім королів-волхвів розміщені і фігури відомих чеських правителів, починаючи від святого Вацлава. Найбільш відомим у Чехії є віфлієм (по чеськи – бетлем),  Томаша Криза, він складається із 1756 фігурок і знаходиться у музеї міста Йіндржіхов Градец. Завдяки своїм розмірам і кількості деталей він занесений в книгу рекордів Гінесса. Найбільш незвичайний за конструкцією у всьому світі  вертеп теж знаходиться у Чехії. Він стоїть в Тршебеховіце-під-Огрі, що неподалік від міста Градец Кралове. Ідея змайструвати найбільший вертеп у світі з'явилася більше ста років тому у тршебеховіцкого жителя Йозефа Пробошти. Разом із місцевим різьбярем Йозефом Капуціаном він почав майструвати величезні дерев'яні ясла і виготовляти фігурки біблійних персонажів, зразками для яких служили ілюстрації до чеської Біблії і гравюри з італійських книг епохи Відродження. Щоб десятки фігурок бетлему прийшли в рух, чимало попрацював механік Йозеф Фрімл. Використовуючи досвід роботи з млиновими механізмами, він виготовив з дерева безліч шестерень, важелів і валів, з'єднав їх в хитромудру систему передач, яка приводилася в рух обертанням колеса з ручкою. За винятком деяких деталей для створення вертепу було використано лише дерево. Оригінальний ручний привід з важелем пізніше був замінений малим електричним мотором.

121Ще один символ Різдва і Нового року в Чехії – риба короп. Він мусить бути на кожному різдвяному святковому столі, у кожній чеській оселі. Вранці 25 грудня на празьких набережних Влтави люди збираються цілими родинами, приносять акваріуми, відра, пакети з водою де плавають живі коропи. Напередодні Різдва рибин приносять додому, пускають у ванну, годують крихтами, а на святковий стіл виставляють прямо в тазику або акваріумі. Звичайно, у Різдво короп має бути на кожному столі - але ж ніде не уточнюється, в якому саме вигляді.

2121233Яка б не була погода у Чехії в грудні, на Різдво вся Прага обов'язково покривається білим пухнастим снігом. Маленькі будиночки з червоною черепицею покриваються пластівцями, башти напинають виблискуючі шапки, а вікна покриваються незвичайними крижаними візерунками. Просто казка! Усі дивуються, чим ж заслужила Чехія такого щастя. Відповідь проста. Навіть взимку, коли всі без винятку тягнуть додому зрубані ялинки, чехи бережуть свою природу. Пухнасті ялинки, мініатюрні сосонки і навіть царствені ялиці тут продають у горщиках. Дерева в оздоблених посудинах розставлені по всій Празі: на площах, біля входів у готелі, магазини, ресторани і біля кожного під'їзду. Після свят їх знову висаджують у грунт, даючи нове життя, і так кожен Новий рік.

333З різдвяними та новорічними святами у Чехії нерозривно пов'язано ворожіння. Ворожінням під Різдво у Чехії приділялась особлива увага, тому що за повір’ям в цей час можна було дізнатися, чи буде людина здорова і щаслива. Цікавість людей є невгамовною, кожен хоч на мить хоче заглянути в майбутнє і дізнатися заборонені таємниці. Безліч способів ворожінь було пов'язано з урожаєм. У Святвечір (у Чехії він називається Щедрий день) господар ставив під стіл стакан і наливав туди трохи води, якщо води після вечері поменшало, то значить майбутній рік буде сухим, а якщо води ставало більше, то рік буде дощовим. Дуже часто долю передбачали по снах. Сни, які людина бачила перед Різдвом або перед Новим роком, вважалися правдивими і доленосними. Наприклад, дівчина перед сном, лежачи в ліжку, повинна була провести над головою рукою, начебто сіяла, і сказати: «Сію, сію льон, прийди, мій милий, сюди, раніше білого дня». У якому напрямку дівчина сіяла, в ту сторону повинна була повернутися. Хто уві сні присниться, той і чоловіком буде.

 

44431 грудня, напередодні Нового року в Чехії, жителі виходять зі своїх будинків і піднімають келихи з шампанським, іскристим у світлі нічних феєрверків. Всі бари, ресторани, дискотеки і розважальні центри відкриті до ранку, всюди звучить жива музика. На Карловому мосту люди шикуються в чергу, щоб доторкнутися до однієї із статуй і загадати бажання, яке неодмінно здійсниться. Новий рік у Чехії. Новий рік в Празі - це знамените «Печене коліно», гарячий глінтвейн та веселе святкування до ранку. Можна піти в ресторан, відзначити в готелі або, як роблять багато туристів і місцевих жителів, відзначати свято прямо на вулиці. Слід зазначити, що, 31 грудня настає день Святого Сильвестра, він же Новий рік. Чехи виходять на вулицю, купують у новорічній лавці келих грогу або сваржака - глінтвейн по чеськи - і веселяться від душі, адже Новий рік в Чехії - свято веселощів! Про його настання чехам сповіщають куранти на ратуші Староместскої площі – Орлой. Сюди стікаються тисячі туристів, які обмінюючись мовами всього світу святкують Новий рік просто неба.

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії

Хто онлайн!?

На даний момент 58 гостей на сайті

ЧЕХІЯ ЕЗОТЕРИЧНА

Чехія - країна, яку не можна забути, якщо хоча б один раз у ній побував. Це країна тайн та містерій, країна, де вчишся глибоко бачити і чути, де забуваєш про одвічну мирську суєту і дивишся на світ свіжим поглядом дитини. Тут і зараз. Запрошуємо у захоплюючий пізнавально-розвиваючий тур по місцях Сили Праги та інших сакральних місцях Чехії! Тут ми зможемо доторкнутися до давньої мудрості друїдів, зрозуміти її основні закони, використати потужну природну енергію чеської впадини, так само як її використовували великі містики, езотерики, алхіміки всіх часів і народів для розвитку власних здібностей, збільшення енергетичного потенціалу і духовного переродження. Приєднуйся, відкрий для себе цю дивовижну країну, справжню казку! Чехія чекає на Тебе!

>>>ДОКЛАДНІШЕ ТУТ<<<

Чеські винні новини

200X200 wine of czech republic