gototopgototop
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer>

Чеський кришталь

PDFДрукe-mail

1Грецьким словом "krystallos" називали вид скла, що має надвичайну прозорість та якість. Скловаріння – одне з найдавніших винаходів людства. Історичні знахідки свідчать про те, що на території сучасної Чехії ним займались ще за часів кельтів. Розквіт виготовлення чеського скла розпочався в середні віки, коли майстри навчились робити огранку скла. Попит на такі скляні речі був надзвичайно великим. А з винаходом рецепту варіння над прозорого скла – кришталю, починаючи з 17 століття чеські майстри стали законодавцями моди в цьому ремеслі. В ті часи, територія сучасної центральної частини Чехії, де видобували кварцеву породу і варили скло, називалась Богемією (походить від назви бойї – групи кельтських племен, що населяли територію сучасної Чехії у природній  ландшафтній зоні обмеженою вододілами басейнів річок Влтави та Лабе, у  V—VI столітті до нашої ери), тому чеське скло ще називають богемським.

2В епоху барокко розвиток техніки огранки скла сприяв тому, що на початку 16 століття був побудований перший завод, що спеціалізувався на виробництві люстр оздоблених гранованим склом та люстр-підвісок. Ці витвори скляного мистецтва швидко знайшли своїх шанувальників у всій Європі: у Франції ними прикрашали Версаль та  Фонтенбло, в Туреччині палац султана, у Росії царські покої. Мода на чеські люстри стала загальновизнаною серед європейської знаті. Згодом в Чехії була відкрита перша професійна школа скляної справи, яка незабаром стала відомою практично в усьому світі.

 

 3Поява промисловості сприяла розвитку великих фабрик та заводів де ручний спосіб виготовлення високоякісного скла та предметів з нього замінили на машинний. Гравіювання в поєднанні з позолотою наділили чеське скло неповторною середньовічною красою, завдяки якій богемскі келихи і вази відомі у всьому світі.  Секрети чеських майстрів і до сьогодні тримають в секреті. Проте загально відомо, що до складу чеського кришталю у значних кількостях входить окис свинцю (або барію). Пропорції цієї речовини і визначають якість скла: його прозорість, сяйво, здатність заломлювати світло, а також чистоту дзвону.

 
 

 

Сучасний чеський кришталь

4У чеській класифікації кришталь підрозділяють на три класи: традиційний (низький вміст окису свинцю, за стандартами  Європейського співтовариства більше 10%), стандарт (до 30% окису свинцю) і преміум (від 33% окису свинцю - це «високо свинцевий кришталь). При цьому вироби категорії  традиційні і стандартні головним чином розраховані на споживачів середнього класу, а преміум-вироби - це елітні, ексклюзивні вироби, для заможних замовників. З чеського кришталю виготовляють посуд, кришталевими виробами оздоблюють люстри, кришталь використовують в ювелірній промисловості для виготовлення прикрас. Сучасні вироби з кришталю, як правило, прикрашають за допомогою гравіювання, різьблення, ограновування і шліфовки. До речі, саме ограновування і шліфування в кінцевому підсумку визначає зовнішній вигляд виробу. Справа в тому, що тільки якісна машинна огранювання та полірування можуть забезпечити досконалу геометрію граней підвісок і їх гостроту, а значить і здатність виробу відображати і заломлювати світло, граючи безліччю кольорових вогників і променів. Тому сьогодні для обробки кришталю виробники використовують високоточне електронне устаткування.

 

 

5Отже, якісний чеський кришталь відрізняється дзвінкістю та прозорістю. Йому притаманна химерна гра переломленого в гранях світла. Проміньчик подрібнюється в кришталевих кристалах, ділиться на складові кольору і тому виникає приголомшливий райдужний ефект, свого роду сяйво. Такий кришталь вимагає особливого догляду. Давно минули ті часи, коли для того, щоб очистити кришталеву вазу чи люстру, потрібно було витратити півдня на ретельне їх миття та сушку.

 

 Де придбати чеський кришталь

6Тепер в магазинах можна придбати спеціальні аерозолі, призначені для догляду за кришталевими виробами. Купити чеський кришталь в Празі можна на Паризькій вулиці, на і в прилеглих вулицях до Староміської площі, там недалеко знаходиться Музей чеського кришталю. Магазини що пропонують справжній чеський кришталь розпізнати легко за вивісками з написом «Bohemia Crystal». В такому магазині можете спробувати поторгуватися з продавцем, або домовитися про знижку при покупці великої кількості товарів на велику суму. Королем кришталю чеського кришталю вважається торгова марка «Moser». Магазин цієї фірми в Празі знаходиться по вулиці «Na Prikope», в будинку №12, а також за адресою «Male Namesti» 11. Гості чеської столиці, які цікавляться чеським кришталем, віддають перевагу наступним магазинам:
- Готель Inter Continental Prague  Pařížská 30
- Магазин «Arzenal», що в 11-му будинку по вулиці Valentinskа; - Магазин «Artеl», розташований за адресою U Luzickеho Seminare, 7; - «Erpet», який знаходиться в будинку № 27 по вулиці Staroměstské náměstí; - «Celetná Crystal» , що знаходиться на вулиці Celetna, будинок, 15.

Цікава стаття? Поділись нею з друзями:

Вінницька афіша

Translate(Переводчик)

Про Чехію

Українці в Чехії